• Zväčšiť veľkosť písma
 • Predvolená veľkosť písma
 • Zmenšiť veľkosť písma

Pripravované zmeny v Zákonníku práce zo strany zamestnávateľov

E-mail Tlačiť PDF

altZamestnávatelia navrhujú v ZP – všetko, čo sa týka zamestnancov a odborov zrušiť, a naopak, všetko, čo sa týka zamestnávateľov posilniť.

 

 

 

 

Konkrétne:

 • predĺženie skúšobnej doby na 6 mesiacov – v rámci nej kedykoľvek prepustenie
 • zamestnávatelia budú môcť do nekonečna uzatvárať pracovné zmluvy na dobu určitú – neistota trvania zamestnania 
 • Zákonom garantovať iba minimálnu mzdu, t. j. 317 € (doteraz je garantovaných šesť stupňov podľa náročnosti práce) – tým môže byť mzda každého zamestnanca tam, kde nie je kolektívna zmluva, iba 317 € 
 • výpovedná doba už len 1 mesiac – doteraz 2, resp. 3 mesiace, podľa odpracovaných rokov
 • zamestnanci budú môcť dostať výpoveď - byť prepustení - bez uvedenia dôvodu
 • na prepustenie zdravotne postihnutého zamestnanca zamestnávateľ nebude potrebovať predchádzajúci súhlas úradu práce
 • svojvôľa zamestnávateľa pri hromadnom prepúšťaní - úrady práce a odbory budú mať len úlohu „štatistov“
 • zrušenie vyplácania odstupného, max. jednomesačné, a to buď výpovedná doba, alebo odstupné 
 • zrušenie spolurozhodovania odborových organizácií – napr. pracovný čas (dĺžka, rozvrhovanie, nadčasy, dovolenky,....), zavádzanie a menenie noriem spotreby práce, prepúšťanie zamestnancov, atď. Potom zamestnávateľ môže rozhodovať svojvoľne 
 • pri poruchách strojov, nedostatku surovín a energií (prestoje) u zamestnávateľa, nižšia náhrada mzdy o polovicu – doteraz bolo 100% priemerného zárobku
 • žiadna ochrana tehotných zamestnankýň, zamestnancov na materskej a rodičovskej dovolenke, ako aj osamelých zamestnankýň, ktoré sa starajú o dieťa mladšie ako 3 roky, nakoľko ich bude môcť zamestnávateľ okamžite „vyhodiť“
 • okamžité prepustenie aj u zamestnancov, ktorí sa osobne starajú o príbuzného s ťažkým zdravotným postihnutím
 • po prepustení zamestnanca z dôvodu zrušenia jeho pracovného miesta môže zamestnávateľ ihneď prijať iného - doteraz musel čakať 3 mesiace
 • nižšie pokuty pre zamestnávateľa pri okamžitom skončení pracovného pomeru zo strany zamestnanca, pretože zamestnávateľ porušoval ZP – zníženie pokuty o jeden mesačný zárobok
 • zrušenie pokuty pre zamestnávateľa pri okamžitom skončení pracovného pomeru zo strany mladistvého z dôvodu porušovania práv mladistvého – doteraz dva mesačné zárobky
 • zaviesť „poplatky“ za zrážky zo mzdy vykonávané zamestnávateľom, napr. za členské príspevky
 • účasť na vzdelávaní, rekondičných pobytoch, lekárskych prehliadkach a darovaní krvi už len vo voľnom čase zamestnanca
 • návšteva lekára, účasť na pohrebe, svadbe, voľno pri narodení dieťaťa už len ako neplatené voľno
 • zavedenie flexikonta bez dohody s odbormi
 • zníženie minimálneho príspevku zamestnávateľa na stravu z 1,57 EUR za každé jedlo (stravenku) na 1,17 EUR
 • zrušiť zákonnú úpravu príplatkov za nadčas – zamestnávateľ bude platiť iba toľko, koľko sa dohodne so zamestnancom
 • zrušiť príplatky za sťažený výkon práce v 3. a 4. stupni rizika

 

Zamestnávatelia pripravujú zmeny 120 paragrafov ZP. Vyššie uvedené návrhy tvoria iba časť týchto zmien. Predseda NR SR a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa vyjadrili, že tieto pripravované zmeny sú pre nich prijateľné.

alt

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 16 Hlasov )
Komentárov (47)
 • Anonymný  - história sa opakuje vo vlnách

  Od prvotnoposlolnej spoločnosti cez otrokárstvo, feudalizmus, kapitalizmus a socializmus sa vraciame cez zrýchlenú verziu kapitalizmu naspäť k otrokárstvu.
  Kde je Spartakus? Zavolajte Spartaka! Nemá kto zorganizovať vzburu otrokov!

  Riešenie - buď defenestrácia z okien parlamentu priamo dole do priekopy pod hradnou skalou, alebo zakladať zamestnanecké akciovky, v ktorých neḃude jeden šéf a tlupa otrokov, ale slovo každého jedného bude mať rovnakú váhu.
  Nájdite si na nete niečo o filme Prevzatie - The Take od Naomi Klein - dozviete sa, ako sa robotníci v Argentíne vysporiadali s potratovým zamestnávateľom.

 • Anonymný  - oprava

  Chcel som napísať "prvotnopospolnej".

 • Anonymný

  počuvaj,socializmus tu už bol a nechceli ste ho,tak tu nepíš bludy a možeš aj ty podnikat,ja sa rád u teba zamestnám a budem ti to pripomínat.

 • Anonymný

  Tebe asi nedošlo, že ten pripravovaný zákonník práce nás hodí naspäť do 19. storočia a bude znamenať jedine brutálny pokles príjmov poctivo pracujúcich ľudí, aj keď ceny všetkého stále stúpajú.
  A takisto ti nedocvaklo, že to je úmyslel - donútiť ľudí, aby brali pôžičky a hypotéky a zadlžovali a potom im majetky schľamstnú exekútori, zatiaľ čo zopár najbohatších otrokárov na tom bude zarábať ešte lepšie ako doteraz.

 • Anonymný

  Prečo si nezaložíš vlastnú firmu, neprijmeš zamestnancov a sám im neposkytneš výhody? Alebo žeby to nebolo také jednoduché? Silné slová používaš, pritom si neuvedomuješ, že podnikateľ môže prísť o viac ako zamestnanec, obzvlášť ten podnikateľ čo podniká ako fyzická osoba a keď sa mu nedarí, tak musí vyplácať odstupné a ďalšie poplatky a príde ešte o viac ako ten zamestnanec. Môže prísť o celý svoj majetok. Aký zákonník práce, alebo iný právny predpis chráni jeho? Riskuje podnikateľ, nie zamestnanec. A táto úprava len vyvažuje zákonník práce, ktorý bývalá vláda v maximálnej možnej miere zneužila v prospech zamestnancov. Kedy zamestnávateľ nemal žiadne právo, len zamestnanec. Čo sa týka výšky mdzy, tak aj u nej funguje princíp ponuky a dopytu.

 • Anonymný

  To znamená,že doteraz je podnikateľom ubližované a teraz sa to musí obrátiť.
  Dobrý podnikateľ je taký,ktorý podniká a riadi svoju firmu tak,aby neskrachoval a tým pádom nemusí svojho zamestnanca zbytočne platiť.Taktiež vyplácať odstupné.
  Kto chce podnikať musí počítať s určitým rizikom krachu.Preto má podnikať v tom čo vie robiť, v čom je najlepší - teda byť aj flexibilný.Vo všetkom je riziko.Napr. aj to riziko či sa zamestnám u dobrého podnikateľa,ktorý ma vie zaplatiť za poctivú prácu v ľudských podmienkach a na dlhší čas ako 1-2-3 mesiace.
  A nie platiť min.mzdu,odmeny za nadčasy na ruku, počas víkendov a sviatkov.Stravu si zabezpeč sám,ved ti platím min.mzdu.Alebo nejedz drž h...a makaj.
  Podla mňa by mali podnikateľia zaklopať na iné dvere,keď sa im nepáči terajší zákonník práce alebo sa cítia utláčaní a nevyhovárať sa na bezvýznamných zamestnancov,ktorí robia na 3-4 zmeny.Ak mu to všetko vadí,je mu tu príťaž nech nikoho nezamestná a robí si všetko sám.Bolo to jeho slobodné rozhodnutie stať sa nezávislý teda PODNIKATEĽ.

 • Anonymný

  Tak ako je slobodné rozhodnutie každého zamestnanca sa zamestnať u toho ktorého podnikateľa. Čiže aj zákonník práce by mal byť vyvážený. Ok, nechajme odstupné ak dá zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi, ale ak dá zamestnanec výpoveď zaplatí zamestnanec odstupné zamestnávateľovi? Tvoje slová sú demagogické a len sa snažíš otočiť tie moje. Čo sa týka mzdy, opäť sa budem opakovať, určuje ju ponuka a dopyt. Keď bolo veľa práce a málo pracovnej sily (pred krízou) mzdy išli hore, ale keď nastala kríza tak práce ubudlo, ale mzdy dole nešli. A každý zamestnávateľ sa snažil udržať pracovné miesta čo najdlhšie, ale prišiel na nich byč v podobe zákonníka práce z dielne Ficovej vlády.
  Aj dobrému zamestnávateľovi (myslím takého o ktorom píšeš ty) nemuší priať šťastie a sú ďalšie skutočnosti prečo sa mu môže prestať dariť a je nútený prepúšťať napr. pre nedostatok práce. A teraz si povedzme čo je lepšie, ak si nútení prepustiť napr. 1/2 zamestnancov? Zaplatiť im odstupné, čo ho môže položiť a tým príde o prácu aj druhá polovica. Alebo dávať prácu a živobytie tej druhej polovici zamestnancov? U nás je zvyk vykreslovať zamestnávateľov ako otrokárov, utláčateľov, triednych nepriateľov (v čom verejnosť značne podporovala podľa môjho názoru aj Ficova vláda), miesto toho ako by si ich mala verejnosť vážiť za to, že priniesli ľuďom prácu a obživu. Každý, aj ty si môžeš skúsiť čo je to byť zamestnávateľom a čo je to niesť zodpovednosť za to, aby si mal pre svojich zamestnancov prácu a mohol im za ňu aj vyplatiť mzdu.

 • Anonymný

  Zamestnávatelia sa ako otrokári a utláčatelia vykreslili sami tým, ako sa správajú k zamestnancom. Doteraz sa totiž nenaučili, že zamestnanec nie je handra, ale človek. Česť výnimkám.

 • Anonymný

  S prepáčením, to je pekná kravina.
  1. nie každý podnikateľ je zamestnávateľ. tento fakt len svedčí o tvojej neinformovanosti.

  2. ano, najdú sa aj medzi zamestnávateľmi nepodctivý, ktorých potom vedia média prezentovať, pretože slušný zamestnávateľ (ktorých je drvivá väčšina) nie je pre média zaujímavý, ale s akým nepodstivým zamestnávateľom si prišiel do styku ty? máš vôbec osobnú skúsenosť, alebo je to len "jedna babka hovorila".

  3. rovnako ako u zamestnávateľov sa nájdu nepoctivý zamestnávatelia, tak sa u zamestnancov nájdu nepoctivý zamestnanci, ktorý si neplnia svoje povinnosti čo si dohodli v pracovnej zmluve, čo kradnú, podvádzajú atď. ale nedovolím si (na rozdiel od teba čo tvrdíš o zamestnávateľoch na základe pár nepodctivých) hovoriť o zamestnancoch že sú to zlodeji a lenivci na základe pár nepodctivých zamestnancoch.

  a na záver len toľko. prezentuješ typické zmýšlanie veľa Fico voličov, ktorý len vyvolávajú nenávisť medzi ľuďmi bez toho aby sa pozreli na veci ako sa majú.

 • Anonymný

  tak s Vami absolutne nemozem suhlasit,pohybujem sa v podnikatelskom prostredi teda medzi ludmi ktoriu zamestnavaju mnohy z nich su moji priatelia a su to zial otrokari ktori svojich zamestnancov zdieraju.hoci zamestnavauju iba dvoch troch.mne uz sa nejeden z nich priznal ze ma vyrobene pre dalsie dve tri generacie ktore by nemuseli do konca zvota nic robit a ze je to tak aj s ostatnymi. Ale platy zamestnancom nezvysili ani o korunu alebo len velmi mizerne.potom sa cuduju ked ich niektori zamestnanec osmykne alebo ze malo robi.nesuhlasim s tym ale necudujem sa tym zamestnancom. okrem ineho v 90 rokoch platili podobne zakony resp. nebolo to nejak prilis ohranicene co sa smie a co nie aj velka neznalost zakona zamestnancov takto nasi "slusni" podnikatelia krasne zneuzivali.pardon pouzivali v mene zakona.sam som pracoval u takeho ktory strhaval este aj za vzduch ktory dychame na jeho pracovisku.A to hovorim ako clovek ktory podnika

 • Anonymný

  vaše slovú môžem podľa môjho názoru vyhlásiť za lož, alebo sa pohybujete v takom prostredí podnikateľov, ktorý sú darebáci a čudujem sa, že ich ešte chcete aj označovať za kamarátov. tiež sa pohybujem v prostredí podnikateľov, ale pohybujem sa aj v prostredí radových zamestnancov, možno by ste sa čudoval, koľko z nich sa vyjadrí, že prečo by si niečo neukradol v práci, však aj vo vláde kradnú, alebo zamestnávateľ mi strhol z výplaty tak prečo by som si neukradol. ale už si neprizná, že mu bolo strhnúté právom, že si neplní povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru. stretávam sa s fenoménom, že zamestnanec len požaduje, aby bola dodržovaná zmluva zo strany zamestnávateľa, ale on už túto zmluvu dodržiavať nemusí. ale podľa vyjadrenia týchto niektorých zamestnancov, neoznačím všetkých zamestnancov za zlodejov, ale pre vás nie je problém takto označovať zamestnávateľov na základe niektorých darebákov. čo sa týka platu, každý zamestnanec pri nástupe do práce podpisuje pracovnú zmluvu v ktorej (okrem iného) musí byť uvedená aj mzda a ak sa niekomu zdá nízka, nikto, ale naozaj nikto ho nemôže donútiť túto zmluvu podpísať. alebo si myslíte opak? to isté platí ak sa mu časom začne zdať, že jeho mzda za ním vykonávanú prácu je nízka, tak má možnosť ísť za zamestnávateľom a skúsiť sa s ním dohodnúť o jej zvýšení, prípade dať výpoveď a nájsť si inú, lepšie platenú prácu, alebo začať podnikať. znova musím zopakovať svoje slová, že výšku mzdy určuje dopyt po pracovnej sile a jej ponuka. a čo sa týka výšky zárobku podnikateľa? musím sa nad nimi pousmiať, pretože sú len plné závisti. podnikateľ keď začne podnikať musí si zobrať pôžičku, aby ju dostal neraz musí založiť celý svoj majetok a riskuje, že oň príde. a ak sa mu nedarí, stáva sa že oň naozaj príde, potom ľudia, ktorý v živote nič nedokázali, len krčmové reči (väčšinou sú to práve tý radový zamestnanci, ktorým tý strašne zlý zamestnávatelia tak škodia, pritom im dávajú prácu a živobytie) tak taký ľudia, sa mu budú ešte smiať a hovoriť, že tak mu treba, že prečo išiel podnikať. ale v zápätí budú nadávať na iného podnikateľa ktorému sa darí, že je otrokár. prepáčte, ale podľa môjho skromného názoru, vaše slová sú plné zavádzania a nepravdy.

 • Anonymný

  Dovolím si ešte dodat,že platím za zamestnancov poistné-zdravotné,socialne,koré by si museli platit tiež zo zákona,na nezamestnancké,takže podporujem zlodejov a tých,čo nikdy pracovat nebudu a cca 40 percent odvody,takže pýtam sa -akýže je teda plat zamestnanca,skuste vi takžhaví kritici zamestnavatelov spočítat a odpovedat a ak mi neveríte som ochotný vám všetkým to dokázat.PS-neni predsa problém,aby každý kritik podnikatelou mohol začat ihned dnes podnikat a po troch mesiacoch sa s nimi rád stretnem.

 • Anonymný

  Ahá, tak ak sme to správne pochopili, tak každé ráno zavčasu vstávaš, bežíš do práce, kde makáš ako fretka až do noci, aby si mohol zaplatiť mzdy svojich zamestnancov a odvody do poisťovní za nich, zatiaľ čo tí darebáci zamestnanci si celý čas válajú šunky a píšu príspevky do diskusie na mogoňove. A tebe potom zostáva úplne smiešny zisk z podnikania, a preto sa ti vlastne ani neoplatí podnikať. A to ešte nevravím o tom, že keď ideš 2x cez leto a 2x cez zimu na dovolenku do zahraničia, máš celý čas mizernú náladu, lebo nikto tých darebákov zamestnancov nekontroluje tak dôkladne ako ty. Ty si vlastne úplný chudáčik podnikateľ - zamestnávateľ!
  Tak vieš čo, všetkých prepusti a rob všetku robotu sám, bude ti oveľa lepšie! Alebo sa prípadne zamestnaj u iného chudáka podnikateľa ako zamestnanec, aby si nám v praxi dokázal, že sa tak máš lepšie...
  Prečo však v praxi nepoznáme jediný prípad podnikateľa, ktorý by tak urobil? Jednoducho preto, že si pochopil že najľahšie zbohatneš na práci druhých tak, že nebudeš dávať svojim zamestnancom to, na čo majú nárok, len to musíš nejako obkecať, aby to nebolo také okaté.
  Ale ľudia nerastú na stromoch ako hrušky - keď potrebuješ niekoho na robotu, tak si odtrhneš zo stromu a keď urobí svoje, tak ohryzok vyhodíš do koša a hurá, ide sa ďalej...

 • Anonymný

  To si vážne taký obmedzený? Nikto nehovorí, že každý zamestnanec si vála šunky (aj keď nájdu sa aj taký). Ale pochop, že zamestnanec si spravidla odrobí 8 hodín a má pokoj, už sa nemusí o nič starať, nemusí myslieť na prácu. Zamestnávateľ bežne robí viac ako 8 hodín, častokrát aj 16 (obvzlášť keď začína) a keď sa mu darí prijme zamestnanca. Ale potom sa nájdu taký, čo mu závidia, že sa mu darí, že zarobí a majú všelijaké závistlivé reči, ale že by sám začal podnikať tak na to nemá odvahu a hľadá všelijaké výhovorky. A zbohanutie na práci druhých? To je pekná kravina, je to len demagogická výhovorka. Opäť, každý, ale naozaj každý zamestnanec pri nástupe do práce podpisuje pracovnú zmluvu, v ktorej musí byť uvedená mzda a keď sa mu nezdá ohodnotenie adekvátne nemusí túto zmluvu podpísať. A musíš si uvedomiť, že zamestnávateľ nezarába len na seba, ale musí zarobiť aj na nové technológie, rozširovanie firmy, na rezervu pre krízu atď. Musím s tebou súhlasiť, že ľudia nerastú ako hrušky na stromoch ... Ale ľudia to sú ako zamestnanci, tak zamestnávatelia. A to aby ten zamestnanec mohol dostať prácu a za ňu mzdu, aby za tú mzdu mohol uživiť rodinu potrebuje zamestnávateľa, či sa ti to páči alebo nie. A pracovný pomer je o vzájomnej dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ktorý je prospešný obom. A tie krčmové reči čo si tu napísal sú len nezmyslom.

 • Anonymný

  Nie je problém vyrobiť. vyrobiť dokáže každý (teda skoro :) ) Ale zohnať prácu, ktorá bude zaplatená, t.j. predať výrobky (akékoľvek výsledky práce) to je iné umenie.
  Drieť v práci od šiestej do šiestej môže v podstate ktokoľvek. Ale zohnať prácu, za ktorú bude aj zaplatené aj pre iných, to je umenie

 • Anonymný

  nepredvýdateľné okolnosti krore jednotlivec neovplyvni - kriza,pocasie....vsetko je riziko....su dobre roky ale su ludia,ktorí sa spravaju k ludom ako k had....cest vynimkam...
  islo napr. o to ked niekomu zomrie niekto z rodiny...kazdy ma max.2 rodicov + z druhej strany....atd.....islo mi iba o ludi,je to vela toho idem spat....dobru noc....

 • Anonymný

  Synak, zamestnanecké akciovky ste už mali /viď napr. Ladecká cementáreň- a ako to skončilo ? Prežrali sa akcie a opäť je hovno/. Ak dokážeš Ty a Tebe podobní bez štátnych dotácií, štátnych zákaziek spoľahlivo viesť firmu pri plnom rešpektovaní populistickej sprostosti zvanej "Ficov zákonník práce" zaslúžiš si obdiv. Ale zrejme nie a len drístaš. Ty a Tebe podobní len snívajú ako by to mohlo ísť. Prečo keď sa ktorýkoľvek odborový chruňo dostal k možnosti niečo konkrétne robiť vždy to skončilo fiaskom ? Viď napr. veľkohubý Saktor a podobní.Asi preto, že všetci odborári sú banda všivavých štváčov žijúcich si na úkor neprebudených členov odborov, ktorí im cez príspevky prispievajú na ich nadštandartný blahobyt. Pri plnom rešpektovaní odborárskeho blábolu bude v tejto gubernii zákonite rásť cena práce ako aj prostriedkov na regeneráciu pracovnej sily. Povedie to len k jednému- dokial budú mať občania ešte aké-také úspory tak si budú nakupovať dovezené výrobky potom už budú sedieť len doma a obhrýzať burgyňu. Bude tomu tak pretože pracovné miesta jednoducho odídu tam , kde budú náklady na pracovnú silu nižšie. Prestaň teda kvákať odborárske sprostosti a zamysli sa nad reálnym fungovaním ekonomických mechanizmov.

 • Anonymný  - Synak

  BEZ komentára-10000% pravda

 • Anonymný  - pravda pravdúca

  Už teraz sa podnikatelia chovajú ako by tu bol feudalizmus a ked ešte poľavín zákonníkm práce tak spánom bohom, veď STACHAN a HARVAN už to dokazujú teraz , kde nemajú odbory a tam kde sú tak sa to dá sem tam korigovať a odolávať feudálom, ale ked sa zmení zákonník práce tak pomyla každý zamestnávateľ sa stane menší-väčší feudál a bude dusiť zamestnancov, tak ako začala dusiť aj táto pravicová vláda, začalo to zdražovaním a skončí to ???
  Ale ludzia čo sce si zvoleli tak to máce. Ako sa vraví ľudovo - koze bolo dobre tak sa išla na ľad kĺzať a zlomila si nohu a ponaučenie začíname si lámať nohy a ... nech každý si doplní čo chce.

 • Anonymný

  Staň sa zamestnávateľom a ukáž aký si úžasne sociálny. Ako dokážeš viesť efektívne podnik a dávať zamestnancom výhody. Rád sa u teba sám zamestnám a budem po tebe chcieť výhody. Uvidíme ako budeš potom hovoriť. Odbory by mali zakázať, je to zlo tejto krajiny (a nielen tejto). Odbory nič neprodukujú, len požadujú a to aj bez ohľadu na to, že to môže viesť k likvidácii podniku. Hlavne že oni si prihrejú polievočku.

 • Anonymný

  Podľa teba sú odbory zbytočné ???, podľa mňa veru nie. To je vec uhla pohľadu. Spýtaj sa odborára z Rakúska, Nemecka, Francúzska , akú majú odbory silu a ked treba ísť do štrajku tak aj idú a dokážu si vybaviť to že sa snažia žiť ako ludia a nie otroci a odbory ešte ani jednu západnú ekonomiku nepoložili na kolená ale ludom pomohli na nohy. Takže odborár nie je len bývalý socialistický výtvor ale kópia zo západu tak milovaného pravičiarmi a bol by som rád keby tu boli silné odbory a nie také čajové ako sú teraz, Silné odbory sú záruka spokojnosti zamestnanca a spokojný zamestnanec produkuje kvalitnejšiu prácu, ako aj spraví väčší výkon.

 • Anonymný

  Čo odbory produkujú? Nič. Sú len pijavicou v systéme. Na západe majú aspoň odboráry rozum a dokážu ustúpiť, ak vidia, že by mohli priviesť podnik do krachu. U nás im je to jedno, hlavne, že oni si prilepšia a nevadí im, že o chvíľu kvôli ich požiadavkám podnik krachne. Naviac, prečo by ich mal platiť zamestnávateľ. Ak chce zamestnanec odbory, nech sa na ne poskladá z vlastného platu. Sú tu pre zamestnanca, nie pre zamestnávateľa. Naviac odbory robia zamestnanca nesvojprávneho. Snáď sa zamestnanec nevie o seba postarať o svoje záujmy. Je tu pracovná zmluva, ktorú kažý zamestnanec pri nástupe do práce podpisuje, takže to čo si dohodne v zmluve, je platné tak pre zamestnávateľa, ako aj pre zamestnanca. Takže k čomu odbory? Ak nie zamestnanec nie je spokojný s podmienkami v zmluve, nikto ho nemôže donútiť takúto zmluvu podpísať. Ak je nespokojný v zamestnaní, môže dať výpoveď a nájsť si prácu v inom podniku. Takže k čomu odbory? Len aby parazitovali na systéme? Počul si niekedy niečo o odbor v lavičiarmi milovanom Rusku? Počul si niekedy, že by tam organizovali nejaký štrajk?

 • Anonymný

  Odbory sú tu na to, aby chránili práva zamestnancov, ktoré v bežnom živote obchádzajú zamestnávatelia argumentom - nepáči sa ti, daj výpoveď a hľadaj si inú robotu.
  Vedia totiž, že toto si v prípade odborov nemôžu dovoliť, lebo by to bolo ako keby tvrdili: nepáči sa vám zamestnanci? tak vás všetkých prepustím a nájdem si iných.
  Ono nahradiť 1 - 2 zamestnancov nie je problém, horšie je nahradiť všetkých...
  A odbory sú tu na to, aby aj zamestnávatelia pochopili, že nie všetko čo si so zamestnancom "dohodnú" z pozície sily je dobré. Oveľa lepšie je dosiahnuť konsenzus a dohodu výhodnú vzájomne.

 • Anonymný

  Čisto ľavicový pohľad na odbory bez akéhokoľvek hlbšieho uvažovania nad tým. Ok, pozrime sa ako odbory pomáhajú grécku, ktoré ľavicová vláda priviedla kam priviedla. Celá európa sa im skladala na záchranu, nová vláda chcela znížiť platy, aby zachránili čo sa dá. Ale tie geniálne odbory vyšli na protest za zachovanie výšky platov ... Tak mi povedz či chránili zamestnancov pred tými zlými zamestnávateľmi, alebo len ešte viac približovali štát ku krachu a tým paradoxne mohlo stratiť prácu ešte viac ľudí.
  Ten argument že ak sa ti nepáči hľadaj si prácu inde je dosť opodstatnený. Tebe ako zamestnancovi keď sa čokoľvek nepáči hľadáš si prácu inde, ale zamestnávateľ keď sa mu zamestnanec nepáči z iného ako zákonníkom práce určeného dôvodu ho prepustiť nemôže. Z toho mi vyplýva zamestnanec má zo zákonníka práce väčšie právo ako zamestnávateľ. A týchto prípadov je viac. A čo sa týka prepúšťanie viacerých zamestnancov, tak je to tak, že zamestnávateľ keď má prácu tak zamestnancov potrebuje a nebude hľadať každú chvíľu nového zamestnanca za ktorého má výdavky (vstupná lekárska kontrola, zaškolenie, rôzne ďalšie poplatky), ale radšej si nechá zamestnanca ktorý už je zaškolený a všetko toto absolvoval, alebo si myslíš, že zamestnávateľ bezdôvodne prepustí normálneho zamestnanca? To je čistý nezmysel, veď by išiel sám proti sebe. Takže odbory sú len zbytočné a urobia viac zlého ako dobrého. Treba si všimnúť ako sa darí firmám v ktorých odbory sú a v ktorých nie sú. Prečo firmy kde nie sú odbory dokážu rásť rýchlejšie, prijímať viac ľudí do práce? Nie je to práve to, čo odbory chcú? Aby mali ľudia prácu?

 • COMESS  - odbory

  PSL má odbory a nie je to až taká malá firma a neznáma. Keby boli zbytočné tak prečo si ich tam ľudia platia, dokonca ak ma pamäť neklame tak je tam z firemných peňazí platený predseda. Žeby nemec nevedel čo s peniazmi ???, to veru nie, odbory sú partneri alebo mali byť partneri so zamestnávateľmi a dosiahnúť rozumné dohody prospešné aj pre zamestnávateľov ako aj pre zamestnancov. Kde nie sú odbory - tam sa majitelia chovajú .....!!!!!

 • Anonymný

  A ako na tom PSL je? Prijíma nejakých nových ľudí? Z firemných peňazí je tam predseda platený preto, lebo to určuje zákon. Odbory nie sú partnery, odbory sú v drvivej väčšine kontraproduktívne. Opäť zopakujem, nič neprodukujú len požadujú a to ešte častokrát aj paradoxne proti ľuďom ktorých zastupujú, aj keď sa tvária opačne. Čo je dobré na tom, že za každú cenu trvajú na zvýšení platu, keď si to firma nemôže dovoliť a privedie to firmu ku krachu. Nie je lepšie radšej nižší plat, ako žiadny? Tam kde nie sú odbory tak zamestnávateľom sú partnermi zamestnanci, nie nejaký zbytočný darmožráči z odborov, ktorý nič nevyprodukujú. Pre každého normálne mysliaceho zamestnávateľa je dobrý zamestnanec partnerom. Akurát, že niektorý tiež zamestnanci si myslia aký sú nenahraditeľný a aké podávajú výkony, len nejako im chýba sebareflexia.

 • Anonymný

  Presne tak , odborári rozbili aj napr. také Pov. strojárne. To sa napobehovali tupci Saktor s Machynom a navysvetľovali ľuďom ako majú štrajkovať za svoje práva. Chyba je ale v tom, že fabrika je fuč a ľudia sedia doma. Odborári sú škodlivý element v tejto spoločnosti. Osobne by som im dal na jeden rok viesť malú firmu za rešpektovania všetkých nezmyselných predpisov bez štátnych dotácií, podpôr a zákaziek.Ak to nedokážu a firma nepôjde tak po roku obesiť na výstrahu podobným bezcharakterným štváčom požadujúcim niečo čo sami nevedia zabezpečiť. Počet odborových bossov by sa takto v krátkej dobe radikálne znížil. O tom som plne presvedčený.

 • Anonymný

  Stachan - člen KSS, v strane ho učili, že by mal byť sociálny!
  Predsa strana bola ľavicová - pre ľudí!
  Aj tu sa opäť potvrdzuje, že komunisti sú najväčšie sv... !!
  Havran - do roku 1990 vodič, myslím na Pozemných stavbách na Tatre 815 !
  Tiež bol robotník, mal by mať tiež sociálne cítenie lebo to prežil!
  Opäť paradox!! Jednoznačne mi z toho vychádza, že bývali komunisti a rýchlokvasní kapitalisti - najväčšia zberba, ktorá zotročuje Slovač !
  Naše odbory - ich vodcovia sa pchajú do prdele ľavicovým politikom aby sa s nimi dostali do politiky a ešte viac sa nabalili!!
  Sami majú platy ako premierka krajiny, takže " to akože čo obhajujú" je im na míle vzdialené!!
  Iba prádzdne drísty a ukážky sily na pokyn iných, nie vtedy kedy je
  to skutočne potreba

 • Anonymný

  To bol pekny blb čo toto vymyslel a to sa ešte kontrolljem čo vam už je... to čo chcu aby sme zdochli už teraz je velka nezamstnanost a ked toto všetko schvalia tak si možme kupit motuzky a hodit si to na prvom strome nie aby ste vymysleli niečo preto aby bola väčšia zamestnanost ale vy presne naopak blbci čisty blbci ved to nie je normalne je mi na grc s tych hlupakov v parlamente čo sme to zvolili za somarov taky ludia čo maju plne penaženky sa nezaujimaju o nas chudakov nech oni vyžiju s 317eurami blbcu

 • Anonymný

  Ale veď práve to o čom píšeš by mali tieto zmeny podporiť - zvýšiť zamestnanosť.

 • Anonymný  - Mali by radšej zvýšiť kúpnu silu obyvateľstva.

  Napíšem to asi takto: peniaze sú krv ekonomiky. Ak viaznu na účtoch pracháčov miesto toho aby obiehali, tak ekonomika stagnuje. Ak ľudia nemajú peniaze, lebo zamestnávatelia im nedajú slušne zarobiť, ekonomika stagnuje. Ak to vláda myslí úprimne so zvýšením zamestnanosti, mala by sa postarať o zvýšenie kúpnej sily obyvateľstva, inak sa nič nerozhýbe a nebude pre koho vyrábať.

 • Anonymný  - doplnenie

  K napísanému ešte doplním, že keby ľudia mali slušné platy, neboli by odkázaní na nakupovanie lacného čínskeho šmejdu a mohli by si dovoliť kúpiť aj drahší domáci výrobok, čím by sa zasa spätne podporila domáca ekonomika, a nie čínsky dovoz.
  Ľudia sa totiž vo veľkej miere o robotu pripravili sami, keď sa vrhli na čínsky odpad.
  Ekonomika založená na službách je blbosť, z toho, že si budeme navzájom strihať vlasy, navzájom si predávať zahraničné výrobky a navzájom si umývať autá, nevyžijeme.

 • Anonymný

  Aha, takže ľudia najskôr v zmysle nesprávneho šetrenia prešli na lacný čínsky tovar (kde pracovná sila je neporovnateľne lacnejšia ako u nás, čiže majú aj podstatne nižšie platy ako u nás) zničili našich výrobcov a zhoršili ekonomický stav krajiny a teraz majú dostať vyššie platy aby mohli kupovať tovar našich výrobcov, ktorý majú problém cenou konkurovať čínskym výrobkom? Sorry, ale to je nezmysel. Najskôr musia naši ľudia začať kupovať naše výrobky, musí čo najviac klesnúť nezamestnanosť aby sa mohlo znížiť odvodové zaťaženie zamestnávateľov, ktorý potom majú priestor pre zvýšenie platov. To sa práve dá tak, že zákonník práce nebude robiť zbytočné obmedzenia pre zvýšenie zamestnanosti, ale bude pružný a vyvážený na obe strany, čo bohužiaľ za Ficovej vlády nebol.

 • Tik tak  - tik tak

  že sa nehanbíte. Zatiaľ sa zvýhodňuje len zamestnávateľ a čo zamestnanci ?!.

  Veď to je fakt jak otroci.

  Fuj

 • Anonymný

  Komuže smeruješ to: že sa nehanbíte? Prevádzkovateľom webu?

 • Anonymný

  Každý zamestnávateľ, kým začne so zamestnávaním ľudí, by mal povinne prejsť najmenej týždňovým kurzom, v ktorom by sa naučil, ako sa správať k zamestnancom. To znamená, aby sa vžil do ich postavenia a sám sebe bol schopný povedať, či by on sám bol ochotný robiť za takých podmienok, aké núka zamestnancom, a za takú výplatu.

 • Anonymný

  asi každý zamestnávateľ skôr ako sa ním stal bol zamestnancom (drvivá väčšina určite) takže chápe stránku z oboch strán. ale väčšina zamestnancov nikdy nebola zamestnávateľom a nevedia pochopiť aká je to zodpovednosť a čo všetko sa za tým skrýva a potom len závidia.

 • Anonymný

  to je fakt? :-) a akože je zvýhodňovaný? že musí za zamestnancov odvádzať odvody? že keď je niektorý darebák, že ho nemôže jednoducho prepustiť, ale musí mu ešte vyplatiť aj odstupné? že má za nich zodpovednosť? alebo ako? či sú to len prázdne slová bez argumentov?

 • Anonymný  - to je fakt? :-D

  Perfeknte vystihnuté, nikomu predsa nič nebráni aby si založil Fy a vyskúšal si ten pocit, keď Vám prídu "ožratí akože zamestnanci" keď ich vyhodíte, súdite sa xxx rokov, inšpektorát práce Vám nedá žiť, skutočná radosť..... mesačne príde 5-8 "akože uchádzačov" o zamestnanie NIČ NIČ ich nezaujíma ani či by bolo niečo voľné len pečitka na papier pre úrad.............

 • Anonymný

  drístate

 • Anonymný

  Váš názor, no ja s tým žijem, robím.....vyhodil by som 20% lenivcov a ožranov no.... nie je to jednoduché, preto sa bezproblémov najímajú ukrajinci, mongoli a pod, aspon si vážia prácu, toť VSJO

 • Anonymný

  Moja skúsenosť je taká, že asi najhorší amestnávateľia bez nejakého citu sú bývalí robotníci, ktorí mali šťastie a stali sa úspešní podnikateľia.
  No a samozrejme súdruh Stachanovič, komunistický papaláš, ktorého na VUMLi učili, že všetci sú si rovní a pod. Ten to potom dokonale využíval! Všetci otroci sú si rovní!!

 • Anonymný

  hmmm a aká je to osobná skúsenosť? prečo sú vlastný najhoršý zamestnávatelia? a pán ako ho Vy voláte "súdruh Shachanovič" ako využíva, že všetci sú si rovný? Vy sa považujete za otroka?

 • Anonymný

  máte aj nejaké argumenty, alebo sú to len nepodložené tvrdenia?

 • Anonymný  - VUML

  Ja nepoznám ako uvádzate Stachanoviča, hovorím o normálnych Fy, kokrétne o svojej, debil ožratý Vám rozbije služobné auto a ...., 3 a 1/2 napriek tomu že sa aj priznal je to súde, myslíte že mi niekto škodu niekedy uhradí? ja myslím že nie, hovorím otom, že aj medzi zamestnávateľmi aj zamestnancami su hlupáci ale aj slušné ľudia

 • Anonymný

  Osobná skúsenosť - áno,spýtajte sa predavačiek v bývalom Prima - Zdroji, aké tam mali podmienky a praktiky.

 • Anonymný

  A aké že to boli, zatiaľ je to len o tom, že jedna babka počula. prepáčte, ale toto nie sú argumenty, ale len vaše domienky a neoverené slová. A takto nadávajú ľudia na zamestnávateľov, že sú otrokáry, ale žiadny argument nedajú, že prečo je to tak, alebo ako že to zotročujú ľudí. Toto sú krčmové reči bez akejkoľvek váhy.

Pridať komentár
Detaily kontaktu:
  (nepovinné)
Komentár:
  (nepovinné)
Ochrana
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).
 
 

Prihlásenie

Máte dobrý námet?

Pošlite ho anonymne na e-mail: 

kontakt

Kto je online

Máme online 11 hostí 

Počítadlo


Návštevy dnes:263
Návštevy celkom:340365